Aktivity, zábava v okolí

Sobotín je vhodným výchozím bodem turistů a milovníků hor. V každém ročním období nabízí mnoho příležitostí k turistickému i sportovnímu vyžití. U zříceniny hradu Rabštejna se nachází nejen cvičné horolezecké skály, ale i občerstvení v pěkné myslivně.

Sobotín se nachází v ekologicky čistém prostředí Jeseníků. V okolí obce jsou naleziště vzácných nerostů a byla zde zprovozněna první naučná mineralogická stezka.

Obec Sobotín leží nedaleko známých lázní Velké Losiny. Je obklopena hlubokými jehličnatými lesy Hrubého Jeseníku a horskými loukami.

Pro Vaše výlety jsou zde zajímavá místa, která stojí za to navštívit, například dřevěný kostel v Maršíkově, Velké Losiny – lázně, zámek proslulý čarodějnickými procesy v 17. století, unikátní ruční papírna s muzeem papíru. Nedaleko je i známá přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně s možností exkurze.

Místo je ideálním výchozím bodem pro turistické výlety po vrcholech Jeseníků, mj. na Skřítku (7 km) je začátek hlavní hřebenové túry – Ztracené kameny, Jelení studánka, Petrovy kameny, Praděd, Červenohorské sedlo, Šerák (lanovka). Přes Skřítek prochází také řada horských cyklostezek.
Milovníci sběru hub a borůvek se ve zdejších lesích budou cítit jako v ráji. Jako cíl výletu můžete využít horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně s krásným výhledem na celý hřeben Jeseníku, na kterou se dostanete i pomocí šestisedačkové lanovky z Koutů nad Desnou, bobovou dráhu v Petříkově, horské minikáry v Ramzové.
Pro milovníky adrenalinu jsou v blízkosti cvičné horolezecké skály na Rabštejně.

Koupání je nově možné v krytém bazénu patřící do zámeckého resortu zámku Sobotín, kde je k dispozici wellness centrum. Dále pak v termálním bazénu ve Velkých Losinách (8 km), v přírodním koupališti Krásné (9 km), v krytém bazénu a v letním koupališti v Šumperku (14 km).

Milovníci lyžování mají k dispozici svah přímo v obci Sobotín, Hraběšice (5 km), Klepáčov (5 km, 3 vleky, loučka pro začátečníky a červená sjezdovka s nočním osvětlením-500 m), Vernířovice (7 km), lyžařský areál v Koutech nad Desnou (15 km) s šestisedačkovou lanovkou, Přemyslov (14 km), Červenohorské sedlo (24 km), Petříkov (33 km).
Ze sedla Skřítek vychází řada značených a upravovaných běžeckých tras různé obtížnosti, zahrnující celé Jeseníky.

Tipy na výlet Malá Morávka, Lázně Karlova Studánka, Lázně Velké Losiny, zámek a ruční papírna ve Velkých Losinách, přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, Červenohorské sedlo, Prisnitzovy lázně v Jeseníku, město Šumperk, vlastivědné muzeum, muzeum železnice, pohoří Skřítek, nejvyšší hora Moravy -Praděd, Solná jeskyně v Šumperku, Lázně Bludov, atd.

Blízká místa:

Sjezdovka v docházkové vzdálenosti, běžecké tratě 10km, rybářská bašta, Velkolosinská pralinkárna,  ruční papírna, rozhledna Bukovka, Vodní nádrž Dlouhé stráně, přehrada Na Krásném, Termální lázně.

  • Zámecký resort Sobotín 1 km
  • Velké Losiny- zámek, lázně, papírenské muzeum 8 km
  • Město Šumperk- vlastivědné muzeum, muzeum silnic, zámek, expozice čarodějnických procesů- 12 km
  • Zřícenina hradu Rabštejn 12 km
  • Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně
  • Rybaření v Sobotíně – Rudolticích 2 km
  • Vodní nádrž Krásné u Šumperka, koupání, rybaření, projížďka na šlapadlech

Sobotínský okruh
Dne 6. 6. 2015 byla oficiálně otevřena turistická trasa nazvaná „Sobotínský okruh“. Trasa mapuje krásné hornaté a lesnaté okolí Sobotína s nádhernými výhledy a to i na nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Je dlouhá 17 km a je na ní nainstalováno 14 zastavení ve formě tabulí, u některých i lavice pro posezení. Tabule obsahují stručný výběr toho nejzajímavějšího z historie, současnosti, z flóry a fauny našeho území. Turisté si mohou vzít sebou mapový podklad, který najdou v plastových schránkách na čtyřech dřevěných rozsochách a to před motorestem Permoník (kde trasa začíná-zastavení č. 1), před motorestem Ztracenka (zastavení č. 6), v Rudolticích u čp. 133 (zastavení č. 8), u Mauzolea rodiny Kleinů (kde trasa končí-zastavení č. 14), nebo si jej vyzvednout na Obecním úřadě Sobotín.

Sobotínský okruh

Mnoho dalších zajímavých informací naleznete na stránkách http://www.jesenikytourism.cz/.

kudyznudy

Atrakce v okolí:

Zimní vyžití:

TOPlist